Prawidłowe żywienie królików

Wiele osób sądzi, że króliki mogą jeść wszystkie rośliny zielone czy produkty zbożowe. Jest to jednak nieprawdą, gdyż króliki powinny posiadać zdrową i odpowiednio zbilansować dietę. Co w takim razie powinny zjadać, aby zachować zdrowie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym wpisie.

Jak skonstruować prawidłową dietę dla królika?

mieszanka ziołowa dla królikówJeśli chodzi o dietę dla królików, panuje powszechne i błędne przekonanie, że jedzą one sałatę, marchewki czy nawet chleb. Jest to dla nich niezdrowe i wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Króliki przede wszystkim powinny mieć stały dostęp do siana. To podstawa ich diety, siano bowiem pomaga trawić im pokarmy. Poza tym, ściera stale rosnące zęby, co jest dla królików bardzo istotne. Siano powinno być zielone, zawierać długie i twarde źdźbła. Świetnym dodatkiem do siana są zioła, jednak należy uważać na to, które z nich jest dodane do pokarmu. Nie wszystkie zioła są wskazane w króliczej diecie. Taka mieszanka ziołowa dla królików może być też podawana osobno, jako codzienny dodatek. Wtedy mamy pewność, jakie zioła podajemy naszemu zajęczakowi. Do ziół, które króliki mogą spożywać, należą między innymi tymotka, melisa, liście malin czy babka lancetowata. Od czasu do czasu można podać mu też gałązkę bazylii, głóg czy kwiaty jabłoni. Oprócz ziół i siana, króliki należy żywić nasionami, owocami, warzywami czy nawet korą, na przykład brzozy. Niektórzy decydują się na zbilansowany granulat dla królików, jeśli mają kłopot z samodzielnym ułożeniem diety.

Ułożenie diety dla królika może nie być proste dla kogoś, kto nigdy nie miał z tym styczności. Jednak warto poczytać o tym w internecie i postarać się o jak najzdrowsze produkty dla swojego skaczącego przyjaciela. Obowiązkowe jest siano oraz owoce, warzywa i zioła. Należy poczytać co nieco o tym, co może jeść, a co mu szkodzi.