Polecany panel akustyczny

Odizolowanie zewnętrznego dźwięku od pomieszczenia studyjnego było jednym z podstawowych zadań, jakie należało wykonać podczas tworzenia przestrzeni do nagrywania. Szum tła czy zakłócenia mogły nieraz znacznie wydłużyć czas nagrywania materiału, lub nawet spowodować konieczność powtórzenia całego procesu ze względu na zanieczyszczenia dźwięku.

Skuteczne panele wytłumiające do studia

panele akustyczneDo izolowania pomieszczeń w których odbywały się nagrania używano paneli akustycznych umieszczanych na ścianach, które pochłaniały większość, o ile nie wszystkie, zakłóceń pochodzących spoza pomieszczenia. Nowoczesne panele akustyczne odbijały również fale radiowe, które nierzadko powodowały nieprawidłową pracę urządzeń nagrywających czy mikrofonów, ułatwiając wszelkie prace studyjne podczas nagrywania materiału. W dużym stopniu eliminowały również echo oraz pogłos, tworzący się w pomieszczeniach w dużej części pustych. Najczęściej stosowane panele wykonane były z tworzywa przypominającego gąbkę, choć twardszego i wytrzymalszego. Montowano je na ścianach pomieszczenia służącego do nagrywania, oraz pod sufitem. Panele te mogły być przytwierdzone do ścian za pomocą załączonej taśmy dwustronnej, jak również z użyciem bardzo wielu spoiw do paneli naściennych. W profesjonalnych placówkach wytwórni dźwiękowych, oraz w pomieszczeniach radiowych używano natomiast nowocześniejszej odmiany paneli, które posiadały kilka warstw różnorodnych materiałów dźwiękochłonnych.

Należały one do najbardziej skutecznych odmian paneli akustycznych, i nie musiały być przytwierdzane do ścian na stałe. Mimo iż droższe od paneli z tworzyw, eliminowały one większość zakłóceń wpływających negatywnie na jakość materiału i należały do znacznie trwalszych, nie będąc tak podatnymi na uszkodzenia.