Co warto wiedzieć o technice sitodruku

 

Technika sitodruku to jedną z z najpopularniejszych technik drukarskich, stosowana od wielu lat z bardzo dobrym skutkiem. Nie każdy jednak wie, czym jest ta technika jak i jakie posiada zalety w porównaniu do innych wykorzystywanych metod drukarskich. Co zatem warto wiedzieć?

Czym charakteryzuje się technika sitodruku?

sitodrukDruk sitowy, bo taka jest pełna nazwa tej techniki drukarskie to metoda w której nadruki wykonuje się za sprawa szablonu nałożonego na siatkę. Kopia w tym wypadku powstaje poprzez przeciśnięcie przez te warstwy – matryce farby, pozwala uzyskać konkretny obraz. Taka metoda wymaga odpowiedniego przygotowania do druku, konieczne jest przygotowania odpowiednich szablonów, przez co czas realizacji takiego wydruku sięga kilku dni lub nawet tygodni w zależności od nakładu. Jest to związane z tym, ze nim druk się rzeczywiście rozpocznie konieczne jest przygotowanie nie tylko samego szablonu, ale także zmieszanie farb, wykonanie materiałów testowych itd. Niemniej sam proces, kiedy zostaje już uruchomiony jest całkiem szybki i co najważniejsze wydajny. Największe koszty bowiem, jeśli chodzi o sitodruk związane są z samym uruchomieniem procesu, potem – z każdą kopią one maleją, co własnie sprawia, że ta technika jest taka popularne, opłaca się ona bowiem przy dużych nakładach, dlatego jest często wybierana do produkcji materiałów reklamowych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że choć w przypadku tej techniki może się zdarzyć, że pomiędzy kopiami będą minimalne różnice, np w odcieniu koloru to jednak te metoda drukarska zapewnia najwyższej jakości wydruki, co sprawia. że sprawdza się doskonale w przypadku wysokiej jakości materiałów tak jak choćby książki.

Sitodruk to sprawdzona technika drukarska, wykorzystywana od wielu lat z bardzo dobrym skutkiem, wysoka jakość materiału oraz atrakcyjna cena są tym co ją wyróżnia na tle konkurencji, a co za tym idzie można spokojnie założyć, że jeszcze przez długie lata będzie jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod drukarskich.